пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie uwydatni projektu trawnika bądź kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zacienia sąsiednie domy oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzechy. Jeśli wolimy aby nasze roślinne plot było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu. Należy pamiętać jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być trudne.

Nic dobrze nie zaznaczy projektu trawy albo rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty często nie potrafią dobrze rosnąc w przydzielonych miejscach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach lub zastawią gołe wycinki ziemi. Porządnie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie albo wysokie zielone ploty wolno uzyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, pomimo tego jego formę Fastigiata Robusta wolno pościć sam jeden.Powinien się ekspresowo kiełkował zaś wstrzyma kolumnowy kształt.

Jeśli wasz zakamarek jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja wersji o płowych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu dosadnego w słońcu, natomiast nawet w chłodu listowie ostają dość jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий