среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy plotki PVC na plot i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztacheta plastykowe na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na balustrady plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachetek buduje się z głazów różnorakiego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych kształtach, należy je trafnie dobierać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий