понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, lecz częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Zwykle takie sztacheta PVC stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja także takie żywe ploty, które wiodą poprzez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok takiego parkanu wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, jednak potrzebują także dużo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe zdołają być nadzwyczaj cienkie, aczkolwiek wypada je regularnie skracać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий